Mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon  608 153 248    

Telefon  76 835 72 00

Na czym polega przekształcenie spółek?

Przekształcenie spółki jest działaniem, którego podejmują się przedsiębiorcy w sytuacji, gdy zmieniły się potrzeby przedsiębiorstwa, a co za tym idzie – wzrosło ryzyko biznesowe. Sposób przeprowadzenia przekształcenia spółki jest regulowany przez kodeks spółek handlowych. To, jak konkretnie będą wyglądać formalności związane z tym procesem, jest zależne przede wszystkim od rodzaju przekształceń.

 

Czy każda spółka może zostać przekształcona?

Warto pamiętać, że podczas zmian nie powstaje nowy podmiot prawny – zmienia się jedynie forma prawna istniejącej spółki. Podczas procesu bardzo często wykorzystuje się określenia spółka przekształcana oraz spółka przekształcona. Przekształcenie jest możliwe w przypadku spółek prawa handlowego tj. spółek partnerskich, komandytowych, jawnych, akcyjnych, spółek z ograniczoną odpowiedzialnością czy komandytowo-akcyjnych.

Spółka cywilna również może zostać przekształcona, mimo że nie jest klasyczną spółką, a jedynie stosunkiem obligacyjnych przedsiębiorców. Przekształceniu nie można poddać spółek w likwidacji, które rozpoczęły podział majątku, oraz w spółkach, które ogłosiły upadłość. Po przekształceniu spółka może kontynuować wszystkie umowy nawiązane przed przekształceniem.

W procesie przekształcenia ogromnie ważny porządek we wszystkich działach. Uporządkowanie księgowości i spraw kadrowych pozwala na o wiele łatwiejsze przejście procesu przekształcenia.  Spółka przekształcana zmienia się w spółkę przekształconą w tzw. dniu przekształcenia. W tym dniu sąd wykreśla spółkę przekształcaną i umieszcza w jej miejsce spółkę przekształconą. Dzięki temu zachowana jest ciągłość działalności oraz jej tożsamość i nie dochodzi do sytuacji, kiedy dwie spółki aktywnie funkcjonują. W tym czasie można zdecydować się też na zmianę nazwy.