Mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon  608 153 248    

Telefon  76 835 72 00

Blog

spotkanie biznesowe

Na czym polega przekształcenie spółek?

Przekształcenie spółki jest działaniem, którego podejmują się przedsiębiorcy w sytuacji, gdy zmieniły się potrzeby przedsiębiorstwa, a co za tym idzie – wzrosło ryzyko biznesowe. Sposób przeprowadzenia przekształcenia spółki jest regulowany przez kodeks spółek handlowych. To, jak konkretnie będą wyglądać formalności związane z tym procesem, jest zależne przede wszystkim od rodzaju przekształceń.

Czytaj więcej

mężczyzna pracujący na laptopie

Jak posługiwać się czytnikiem e-sprawozdań?

Rosnąca cyfryzacja i ciągła modernizacja na wszelkich płaszczyznach spowodowała wprowadzenie czytników e-sprawozdać. Dzięki tej innowacji możliwe jest łatwiejsze i o wiele bardziej przejrzyste wyszukiwanie danych pochodzących z Repozytorium Dokumentów Finansowych Ministerstwa Sprawiedliwości i innych ważnych dokumentów oraz ich analiza. Pliki te zapisywane są zazwyczaj w formacie XML, przez co przeglądanie ich bez czytnika e-sprawozdań jest trudne i czasochłonne – dane zawarte w pliku zapisanym jako XML są bardzo nieczytelne.

Czytaj więcej

sprawozdania finansowe

Kto przeprowadza badania sprawozdań finansowych i jak się do tego przygotować?

Badanie sprawozdań finansowych jest bardzo istotnym działaniem, które pozwala na określenie sytuacji ekonomicznej firm różnego rodzaju, a także sprawdzenie, czy księgi są prowadzone w poprawny sposób. Kontrola sprawozdań finansowych pozwala również na sprawdzenie, czy polityka finansowa firmy działa zgodnie z przepisami. Zgodnie z ustawą o rachunkowości, przeprowadzanie tego rodzaju kontroli jest odgórnie nakazane w pewnych grupach przedsiębiorstw. Należą do nich: spółki akcyjne, spółdzielcze kasy oszczędnościowo – kredytowe, banki krajowe, oddziały zagraniczne instytucji kredytowych i banków, grupy kapitałowe oraz podmioty zajmujące się papierami wartościowymi. Oprócz tego kontrolę można wykonać na zlecenie przedsiębiorcy.

Czytaj więcej

młoda kobieta wręcza dokumenty mężczyźnie

Jakie elementy musi zawierać świadectwo pracy?

Świadectwo pracy jest dokumentem, który pracownik otrzymuje niezwłocznie w sytuacji, kiedy jego umowa o pracę zostanie rozwiązana lub wygaśnie. Wiele osób powiela nieprawdziwe informacje, że pracodawca ma 7 dni na przekazanie świadectwa pracownikowi. Zgodnie z prawem dokument ten powinien zostać przekazany w ostatnim dniu trwania umowy. Jeżeli nie jest to możliwe, pracodawca ma obowiązek doręczyć je za pomocą firmy przewozowej w okresie nie dłuższym niż 7 dni od ustania stosunku pracy. Należy pamiętać, że świadectwo pracy nie jest oświadczeniem woli, lecz wiedzy pracodawcy.

Czytaj więcej

faktura

Nota korygująca do oryginału czy duplikatu faktury VAT?

Nota korygująca jest jednym z kilku sposobów na poprawienie błędów, które pojawiły się w wystawionej fakturze VAT. W przypadku wykrycia błędu możemy zgłosić to do kontrahenta i poprosić o fakturę korygującą. Sytuacja komplikuje się, jeżeli również i w tym dokumencie pojawią się błędy. Zgodnie z prawem, duplikat faktury jest wystawiany w sytuacji, gdy oryginalny dokument ulegnie zniszczeniu bądź zaginie. Duplikat i faktura są praktycznie identyczne, z tą różnicą, że na duplikacie pojawia się zapis „Duplikat z dnia (data)”.

Czytaj więcej

kalkulator

Co trzeba wiedzieć o mikrorachunku?

Mikrorachunek jest unikatowym kontem bankowym każdego podatnika. Na tego rodzaju konto wprowadza się opłaty za PIT, CIT i VAT. Został on wprowadzony z początkiem 2020 roku. Jego wprowadzenie znacznie ułatwia opłacanie podatków, ponieważ dzięki nim można zapłacić wszystko za pomocą jednego rachunku. Mikrorachunki powstały z inicjatywy Ministerstwa Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej.

Czytaj więcej

prowadzenie kpir

Kto jest zobowiązany do prowadzenia KPiR?

KPiR, czyli Księga Przychodów i Rozchodów, to jeden z chętniej wybieranych przez przedsiębiorców sposobów ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych. Wprawdzie jest to uproszczona forma księgowości, znacznie mniej zaawansowana niż pełna księgowość, ale jednak wymaga sporej wiedzy, umiejętności i czasu. Kto ma obowiązek prowadzenia KPiR?

Czytaj więcej

segregatory w księgowości

Co to jest pełna księgowość?

Pełna księgowość to jedna z najbardziej skomplikowanych form rozliczeń. Polega na skrupulatnym ewidencjonowaniu wszystkich operacji gospodarczych, dzięki czemu daje pełny wgląd w sytuację finansową danego przedsiębiorstwa. Kto ma obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych? Jakie są najważniejsze zasady pełnej księgowości? Odpowiedzi na te i kilka innych pytań znajdziesz w dalszej części naszego wpisu.

Czytaj więcej

ewidencja

Na jakich warunkach można prowadzić ewidencję przychodu?

Do prowadzenia ewidencji przychodu zobowiązani są ci podatnicy, którzy korzystają z uproszczonej formy ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Choć jest to bardzo korzystna metoda rozliczania, nie każdy może jej używać. Kiedy możemy prowadzić ewidencję przychodu i  od czego to zależy?

Czytaj więcej

VAT

Czym jest VAT i jak go rozliczyć?

VAT to podatek od towarów i usług, z angielskiego value-added tax, który jest doliczany do ceny każdego sprzedawanego produktu. To podatek pośredni, czyli płacony podczas nabywania dobra, a nie w urzędzie skarbowym. Dotyczy zarówno sprzedawców, jak i nabywców, jednak w ostatecznym rozliczeniu płacą go konsumenci. W praktyce oznacza to, że wartość VAT dołączana jest do wartości netto transakcji kupna-sprzedaży i płacona przez osobę nabywającą dane dobro lub usługę. Po raz pierwszy ten rodzaj podatku został wprowadzony we Francji w 1954 roku, natomiast w Polsce pojawił się dużo później, bo w 1993 roku.

Czytaj więcej