Blog
JPK a zawieszenie działalności gospodarczej
Zawieszenie działalności gospodarczej to czas, w którym przedsiębiorcy mogą skupić się na restrukturyzacji swojego biznesu, pozyskiwaniu nowych umiejętności czy też poszukiwaniu innych form zarobku. Wprowadzone w Polsce Jednolite Pliki Kontrolne (JPK) są jednak obowiązkiem, z którym przedsiębiorcy muszą się zmierzyć także podczas zawieszenia działalności.
Jak wznowić działalność gospodarczą?
Niejeden przedsiębiorca jest zdania, że zarówno zawieszenie, jak i odwieszenie działalności, to procesy skomplikowane. Nie zawsze wiadomo, jak je przeprowadzić, żeby firma mogła z powodzeniem wrócić na rynek. Warto więc poznać sposoby na wznowienie działalności.
Jak uzyskać podatkową interpretację indywidualną?
Prawo jest bardzo specyficzną dziedziną nauki, która zmienia się dosyć często i jest pełna nie do końca jasnych sformułowań i zależności. Z tego też powodu osoby, które na co dzień nie mają styczności z przepisami prawa, mogą mieć problemy z jasnym zrozumieniem tego, o czym mówi dany akt prawny czy paragraf. Tak naprawdę różne rozumienie prawa może mieć także miejsce w przypadku różnych instytucji. Czasem dochodzi do sytuacji, w których sąd administracyjny interpretuje prawo w inny sposób, niż urząd skarbowy. Gdy to nastąpi, konieczne jest uzyskanie indywidualnej interpretacji podatkowej.
Na czym polega przekształcenie spółek?
Przekształcenie spółki jest działaniem, którego podejmują się przedsiębiorcy w sytuacji, gdy zmieniły się potrzeby przedsiębiorstwa, a co za tym idzie – wzrosło ryzyko biznesowe. Sposób przeprowadzenia przekształcenia spółki jest regulowany przez kodeks spółek handlowych. To, jak konkretnie będą wyglądać formalności związane z tym procesem, jest zależne przede wszystkim od rodzaju przekształceń.
Jak posługiwać się czytnikiem e-sprawozdań?
Rosnąca cyfryzacja i ciągła modernizacja na wszelkich płaszczyznach spowodowała wprowadzenie czytników e-sprawozdać. Dzięki tej innowacji możliwe jest łatwiejsze i o wiele bardziej przejrzyste wyszukiwanie danych pochodzących z Repozytorium Dokumentów Finansowych Ministerstwa Sprawiedliwości i innych ważnych dokumentów oraz ich analiza. Pliki te zapisywane są zazwyczaj w formacie XML, przez co przeglądanie ich bez czytnika e-sprawozdań jest trudne i czasochłonne – dane zawarte w pliku zapisanym jako XML są bardzo nieczytelne.
Kto przeprowadza badania sprawozdań finansowych i jak się do tego przygotować?
Badanie sprawozdań finansowych jest bardzo istotnym działaniem, które pozwala na określenie sytuacji ekonomicznej firm różnego rodzaju, a także sprawdzenie, czy księgi są prowadzone w poprawny sposób. Kontrola sprawozdań finansowych pozwala również na sprawdzenie, czy polityka finansowa firmy działa zgodnie z przepisami. Zgodnie z ustawą o rachunkowości, przeprowadzanie tego rodzaju kontroli jest odgórnie nakazane w pewnych grupach przedsiębiorstw. Należą do nich: spółki akcyjne, spółdzielcze kasy oszczędnościowo – kredytowe, banki krajowe, oddziały zagraniczne instytucji kredytowych i banków, grupy kapitałowe oraz podmioty zajmujące się papierami wartościowymi. Oprócz tego kontrolę można wykonać na zlecenie przedsiębiorcy.
Jakie elementy musi zawierać świadectwo pracy?
Świadectwo pracy jest dokumentem, który pracownik otrzymuje niezwłocznie w sytuacji, kiedy jego umowa o pracę zostanie rozwiązana lub wygaśnie. Wiele osób powiela nieprawdziwe informacje, że pracodawca ma 7 dni na przekazanie świadectwa pracownikowi. Zgodnie z prawem dokument ten powinien zostać przekazany w ostatnim dniu trwania umowy. Jeżeli nie jest to możliwe, pracodawca ma obowiązek doręczyć je za pomocą firmy przewozowej w okresie nie dłuższym niż 7 dni od ustania stosunku pracy. Należy pamiętać, że świadectwo pracy nie jest oświadczeniem woli, lecz wiedzy pracodawcy.
Nota korygująca do oryginału czy duplikatu faktury VAT?
Nota korygująca jest jednym z kilku sposobów na poprawienie błędów, które pojawiły się w wystawionej fakturze VAT. W przypadku wykrycia błędu możemy zgłosić to do kontrahenta i poprosić o fakturę korygującą. Sytuacja komplikuje się, jeżeli również i w tym dokumencie pojawią się błędy. Zgodnie z prawem, duplikat faktury jest wystawiany w sytuacji, gdy oryginalny dokument ulegnie zniszczeniu bądź zaginie. Duplikat i faktura są praktycznie identyczne, z tą różnicą, że na duplikacie pojawia się zapis „Duplikat z dnia (data)”.
Co trzeba wiedzieć o mikrorachunku?
Mikrorachunek jest unikatowym kontem bankowym każdego podatnika. Na tego rodzaju konto wprowadza się opłaty za PIT, CIT i VAT. Został on wprowadzony z początkiem 2020 roku. Jego wprowadzenie znacznie ułatwia opłacanie podatków, ponieważ dzięki nim można zapłacić wszystko za pomocą jednego rachunku. Mikrorachunki powstały z inicjatywy Ministerstwa Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej.
Kto jest zobowiązany do prowadzenia KPiR?
KPiR, czyli Księga Przychodów i Rozchodów, to jeden z chętniej wybieranych przez przedsiębiorców sposobów ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych. Wprawdzie jest to uproszczona forma księgowości, znacznie mniej zaawansowana niż pełna księgowość, ale jednak wymaga sporej wiedzy, umiejętności i czasu. Kto ma obowiązek prowadzenia KPiR?