Mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon  608 153 248    

Telefon  76 835 72 00

Blog

kasa fiskalna

Jakie są obowiązki związane z kasą fiskalną?

Każda firma jest zobowiązana do rejestrowania przeprowadzanych transakcji i na tej podstawie dokonywania rozliczeń z fiskusem. Często wymaga to nawiązania współpracy z profesjonalistami oferującymi usługi księgowe. W Głogowie fachową pomoc w tym obszarze zapewnia Biuro Rachunkowe Avarus. Warto jednak pamiętać, że zakres obowiązków wobec fiskusa jest szerszy i może obejmować także korzystanie z kasy fiskalnej. Przekonajmy się, z czym będzie się to wiązało i sprawdźmy, kogo dotyczy.

Czytaj więcej

segregatory i kalkulator

JPK a zawieszenie działalności gospodarczej

Zawieszenie działalności gospodarczej to czas, w którym przedsiębiorcy mogą skupić się na restrukturyzacji swojego biznesu, pozyskiwaniu nowych umiejętności czy też poszukiwaniu innych form zarobku. Wprowadzone w Polsce Jednolite Pliki Kontrolne (JPK) są jednak obowiązkiem, z którym przedsiębiorcy muszą się zmierzyć także podczas zawieszenia działalności.

Czytaj więcej

panowie podają sobie ręce

Jak wznowić działalność gospodarczą?

Niejeden przedsiębiorca jest zdania, że zarówno zawieszenie, jak i odwieszenie działalności, to procesy skomplikowane. Nie zawsze wiadomo, jak je przeprowadzić, żeby firma mogła z powodzeniem wrócić na rynek. Warto więc poznać sposoby na wznowienie działalności.

Czytaj więcej

podatkowa interpretacja indywidualna

Jak uzyskać podatkową interpretację indywidualną?

Prawo jest bardzo specyficzną dziedziną nauki, która zmienia się dosyć często i jest pełna nie do końca jasnych sformułowań i zależności. Z tego też powodu osoby, które na co dzień nie mają styczności z przepisami prawa, mogą mieć problemy z jasnym zrozumieniem tego, o czym mówi dany akt prawny czy paragraf. Tak naprawdę różne rozumienie prawa może mieć także miejsce w przypadku różnych instytucji. Czasem dochodzi do sytuacji, w których sąd administracyjny interpretuje prawo w inny sposób, niż urząd skarbowy. Gdy to nastąpi, konieczne jest uzyskanie indywidualnej interpretacji podatkowej.

Czytaj więcej

spotkanie biznesowe

Na czym polega przekształcenie spółek?

Przekształcenie spółki jest działaniem, którego podejmują się przedsiębiorcy w sytuacji, gdy zmieniły się potrzeby przedsiębiorstwa, a co za tym idzie – wzrosło ryzyko biznesowe. Sposób przeprowadzenia przekształcenia spółki jest regulowany przez kodeks spółek handlowych. To, jak konkretnie będą wyglądać formalności związane z tym procesem, jest zależne przede wszystkim od rodzaju przekształceń.

Czytaj więcej

mężczyzna pracujący na laptopie

Jak posługiwać się czytnikiem e-sprawozdań?

Rosnąca cyfryzacja i ciągła modernizacja na wszelkich płaszczyznach spowodowała wprowadzenie czytników e-sprawozdać. Dzięki tej innowacji możliwe jest łatwiejsze i o wiele bardziej przejrzyste wyszukiwanie danych pochodzących z Repozytorium Dokumentów Finansowych Ministerstwa Sprawiedliwości i innych ważnych dokumentów oraz ich analiza. Pliki te zapisywane są zazwyczaj w formacie XML, przez co przeglądanie ich bez czytnika e-sprawozdań jest trudne i czasochłonne – dane zawarte w pliku zapisanym jako XML są bardzo nieczytelne.

Czytaj więcej

sprawozdania finansowe

Kto przeprowadza badania sprawozdań finansowych i jak się do tego przygotować?

Badanie sprawozdań finansowych jest bardzo istotnym działaniem, które pozwala na określenie sytuacji ekonomicznej firm różnego rodzaju, a także sprawdzenie, czy księgi są prowadzone w poprawny sposób. Kontrola sprawozdań finansowych pozwala również na sprawdzenie, czy polityka finansowa firmy działa zgodnie z przepisami. Zgodnie z ustawą o rachunkowości, przeprowadzanie tego rodzaju kontroli jest odgórnie nakazane w pewnych grupach przedsiębiorstw. Należą do nich: spółki akcyjne, spółdzielcze kasy oszczędnościowo – kredytowe, banki krajowe, oddziały zagraniczne instytucji kredytowych i banków, grupy kapitałowe oraz podmioty zajmujące się papierami wartościowymi. Oprócz tego kontrolę można wykonać na zlecenie przedsiębiorcy.

Czytaj więcej

młoda kobieta wręcza dokumenty mężczyźnie

Jakie elementy musi zawierać świadectwo pracy?

Świadectwo pracy jest dokumentem, który pracownik otrzymuje niezwłocznie w sytuacji, kiedy jego umowa o pracę zostanie rozwiązana lub wygaśnie. Wiele osób powiela nieprawdziwe informacje, że pracodawca ma 7 dni na przekazanie świadectwa pracownikowi. Zgodnie z prawem dokument ten powinien zostać przekazany w ostatnim dniu trwania umowy. Jeżeli nie jest to możliwe, pracodawca ma obowiązek doręczyć je za pomocą firmy przewozowej w okresie nie dłuższym niż 7 dni od ustania stosunku pracy. Należy pamiętać, że świadectwo pracy nie jest oświadczeniem woli, lecz wiedzy pracodawcy.

Czytaj więcej

faktura

Nota korygująca do oryginału czy duplikatu faktury VAT?

Nota korygująca jest jednym z kilku sposobów na poprawienie błędów, które pojawiły się w wystawionej fakturze VAT. W przypadku wykrycia błędu możemy zgłosić to do kontrahenta i poprosić o fakturę korygującą. Sytuacja komplikuje się, jeżeli również i w tym dokumencie pojawią się błędy. Zgodnie z prawem, duplikat faktury jest wystawiany w sytuacji, gdy oryginalny dokument ulegnie zniszczeniu bądź zaginie. Duplikat i faktura są praktycznie identyczne, z tą różnicą, że na duplikacie pojawia się zapis „Duplikat z dnia (data)”.

Czytaj więcej

kalkulator

Co trzeba wiedzieć o mikrorachunku?

Mikrorachunek jest unikatowym kontem bankowym każdego podatnika. Na tego rodzaju konto wprowadza się opłaty za PIT, CIT i VAT. Został on wprowadzony z początkiem 2020 roku. Jego wprowadzenie znacznie ułatwia opłacanie podatków, ponieważ dzięki nim można zapłacić wszystko za pomocą jednego rachunku. Mikrorachunki powstały z inicjatywy Ministerstwa Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej.

Czytaj więcej