Mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon  608 153 248    

Telefon  76 835 72 00

Kto jest zobowiązany do prowadzenia KPiR?

KPiR, czyli Księga Przychodów i Rozchodów, to jeden z chętniej wybieranych przez przedsiębiorców sposobów ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych. Wprawdzie jest to uproszczona forma księgowości, znacznie mniej zaawansowana niż pełna księgowość, ale jednak wymaga sporej wiedzy, umiejętności i czasu. Kto ma obowiązek prowadzenia KPiR?

 

Księga Przychodów i Rozchodów — kto musi ją prowadzić?

Prowadzenie KPiR to jedna z form ewidencji przychodów i rozchodów pozwalająca na ustalenie podstawy opodatkowania. Zgodnie z art. 24a ustawy o PIT podatkową Księgę Rozchodów i Przychodów mają obowiązek prowadzić podmioty wykonujące działalność gospodarczą, w tym:

  • osoby fizyczne,
  • spółki cywilne osób fizycznych,
  • spółki jawne osób fizycznych,
  • spółki partnerskie.

Prowadzenie KPiR jest możliwe jednak wyłącznie w sytuacji, gdy przychody netto ze sprzedaży za poprzedni rok nie przekroczyły limitu 2.000.000 euro, czyli 9.030.600 zł. Po przekroczeniu tej kwoty trzeba przejść na tzw. pełną księgowość.

Ewidencja przychodów poprzez KPiR dotyczy również podatników, którzy — zgodnie z Ustawą z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym — są armatorami prowadzącymi działalność objętą podatkiem tonażowym lub inną działalność opodatkowaną podatkiem dochodowym.

Do prowadzenia KPiR zobligowane są też osoby, które prowadzą działalność na podstawie umów agencyjnych i umów na warunkach zlecenia (zawartych na podstawie odrębnych przepisów). Na prowadzenie ksiąg mogą zdecydować się także rolnicy prowadzący specjalne działy produkcji rolnej, a także duchowni, którzy zrzekli się opłacania zryczałtowanego podatku dochodowego.

 

Prowadzenie KPiR — samodzielnie czy z biurem rachunkowym?

Samodzielne prowadzenie KPiR jest jak najbardziej możliwe i niektórzy przedsiębiorcy decydują się na takie rozwiązanie. Trzeba jednak pamiętać, że chociaż jest to uproszczona forma ewidencjonowania przychodów, wymaga wiedzy, a także zaangażowania. Nie każda osoba prowadząca biznes ma możliwość poświęcenia czasu i energii na skrupulatne rozliczanie przychodów i rozchodów. Może to być szczególnie trudne dla osób, które dopiero rozpoczynają działalność na rynku.

Dlatego właśnie nasze biuro rachunkowe zapewnia kompleksową pomoc w zakresie prowadzenia KPiR. Oddając kwestie księgowości w ręce profesjonalistów, masz pewność, że wszystko zostanie zrealizowane zgodnie z obowiązującymi przepisami, rzetelnie i terminowo. W tym przypadku nie musisz obawiać się ewentualnych błędów, które mogłyby narazić cię na poważne konsekwencje. Z naszym biurem przedsiębiorca jest spokojny o swoje rozliczenia i może skoncentrować się całkowicie na rozwoju swojego biznesu.