Mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon  608 153 248    

Telefon  76 835 72 00

JPK a zawieszenie działalności gospodarczej

Zawieszenie działalności gospodarczej to czas, w którym przedsiębiorcy mogą skupić się na restrukturyzacji swojego biznesu, pozyskiwaniu nowych umiejętności czy też poszukiwaniu innych form zarobku. Wprowadzone w Polsce Jednolite Pliki Kontrolne (JPK) są jednak obowiązkiem, z którym przedsiębiorcy muszą się zmierzyć także podczas zawieszenia działalności.

 

Obowiązek przesyłania JPK podczas zawieszenia działalności

Podstawowym obowiązkiem przedsiębiorcy zawieszającego swoją działalność jest zgłoszenie tego faktu do urzędu skarbowego. Od 2020 roku wprowadzono dla wszystkich podatników VAT obowiązek przesyłania JPK_VAT, który łączy deklarację podatkową oraz ewidencje zakupów i sprzedaży. Przedsiębiorcy, którzy zawiesili swoją działalność gospodarczą, muszą również przestrzegać tego wymogu, chociaż nie wystawiają faktur ani nie dokonują transakcji. Wyjątki dotyczą jedynie tych, którzy nie byli zarejestrowani jako czynni podatnicy VAT przed zawieszeniem działalności.

 

Wsparcie biura rachunkowego w wykonaniu obowiązków

Z całą pewnością warto zastanowić się nad skorzystaniem z usług naszego profesjonalnego biura rachunkowego w Głogowie podczas zawieszenia działalności gospodarczej. Pomożemy nie tylko zgłosić zawieszenie działalności do urzędu skarbowego, ale również przygotować i wysłać JPK_VAT oraz innych ewentualnych obowiązków sprawozdawczych, takich jak np. JPK_KR. Współpraca z fachowcami może uchronić przedsiębiorcę przed błędami w dokumentacji oraz karami finansowymi, które mogą wynikać z nieprawidłowości w przesyłanych JPK.

 

Kiedy można wznowić działalność gospodarczą i zakończyć obowiązek JPK?

Przedsiębiorcy mają prawo do wznowienia swojej działalności gospodarczej w dowolnym momencie. Po zgłoszeniu takiego zamiaru do urzędu skarbowego, przedsiębiorca może ponownie prowadzić działalność na dotychczasowych zasadach. Warto jednak pamiętać, że po wznowieniu działalności gospodarczej, przedsiębiorca będzie musiał wywiązać się z wszelkich obowiązków podatkowych, w tym również przesyłania JPK_VAT.