Mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon  608 153 248    

Telefon  76 835 72 00

Jakie są obowiązki związane z kasą fiskalną?

Każda firma jest zobowiązana do rejestrowania przeprowadzanych transakcji i na tej podstawie dokonywania rozliczeń z fiskusem. Często wymaga to nawiązania współpracy z profesjonalistami oferującymi usługi księgowe. W Głogowie fachową pomoc w tym obszarze zapewnia Biuro Rachunkowe Avarus. Warto jednak pamiętać, że zakres obowiązków wobec fiskusa jest szerszy i może obejmować także korzystanie z kasy fiskalnej. Przekonajmy się, z czym będzie się to wiązało i sprawdźmy, kogo dotyczy.

 

Kto musi posługiwać się kasą fiskalną?

Obowiązek posiadania kasy fiskalnej co do zasady dotyczy wszystkich podmiotów prowadzących sprzedaż towarów i usług na rzecz osób fizycznych. W sytuacji, gdy przedsiębiorca obsługuje jedynie podmioty gospodarcze, nie będzie musiał korzystać z tego urządzenia. Zwolnienie z konieczności posiadania kasy fiskalnej przysługuje, także tym, u których udział obrotów uzyskiwanych ze sprzedaży na rzecz osób prywatnych oraz rolników był wyższy w poprzednim roku podatkowym niż 80%. Bez kasy można działać także wówczas, gdy obrót w poprzednim roku podatkowym nie przekroczył 20 000 zł. Warto jednak pamiętać, że dla części działalności kasa będzie bezwzględnie wymagana z uwagi na jej rodzaj.

 

Co trzeba wiedzieć o kasach fiskalnych?

Obowiązujące przepisy wymagają montażu kasy fiskalnej, która będzie połączona on-line z tzw. Centralnym Repozytorium Kas, dzięki czemu zapisy będą automatycznie aktualizowane w systemie. Połączenie z CRK jest wykonywane przez serwisanta, który dokonuje fiskalizacji kasy. Sprzedaż paragonową należy księgować codziennie na podstawie wygenerowanego raportu. Warto pamiętać, że kasa fiskalna może być serwisowana wyłącznie przez osoby mające odpowiednie uprawnienia. Jej posiadacz ma obowiązek zadbania o okresowe przeglądy techniczne oraz prawidłową pracę.