Mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon  608 153 248    

Telefon  76 835 72 00

Jak wznowić działalność gospodarczą?

Niejeden przedsiębiorca jest zdania, że zarówno zawieszenie, jak i odwieszenie działalności, to procesy skomplikowane. Nie zawsze wiadomo, jak je przeprowadzić, żeby firma mogła z powodzeniem wrócić na rynek. Warto więc poznać sposoby na wznowienie działalności.

 

Odwieszenie działalności: sposoby

Aby odwiesić zawieszoną działalność, należy przestrzegać określonych procedur. Firmy zawieszone na czas określony zostaną automatycznie przywrócone w dniu wskazanym przez wnioskodawcę. Przedsiębiorcy nie muszą w tym celu składać żadnych dokumentów. Natomiast w przypadku zawieszenia na czas nieokreślony konieczne jest złożenie wniosku CEIDG w momencie przywracania firmy. Odwieszenie działalności spółki cywilnej wymaga zgłoszenia w urzędzie statystycznym poprzez formularz RG-OP oraz zgłoszenia w urzędzie skarbowym (NIP-2).

 

Jak odwiesić działalność?

Można tego dokonać na trzy sposoby: przez Internet, listownie lub udając się do urzędu osobiście. Wniosek CEIDG należy wypełnić poprawnie i przesłać na adres urzędu lub złożyć osobiście. Należy pamiętać, że wniosek wysłany pocztą powinien być podpisany przez przedsiębiorcę i potwierdzony przez notariusza.

 

Okres zawieszenia działalności

Przedsiębiorcy decydują samodzielnie, na jaki czas chcą zawiesić prowadzenie działalności. Nie ma przeciwwskazań, by podczas prowadzenia tej samej działalności mógł ją kilkakrotnie zawiesić. Przedsiębiorca może zawiesić działalność na czas określony lub nieokreślony, jednak nie krótszy niż 30 dni. W przypadku przedsiębiorców wpisanych do KRS można zawiesić wykonywanie działalności na okres od 30 dni do 24 miesięcy.

Warto dokładnie zapoznać się z procedurami wznowienia działalności a w razie wątpliwości zasięgnąć rady biura rachunkowego, co pozwoli zwiększyć szansę na osiągnięcie sukcesu biznesowego.