Mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon  608 153 248    

Telefon  76 835 72 00

Jak posługiwać się czytnikiem e-sprawozdań?

Rosnąca cyfryzacja i ciągła modernizacja na wszelkich płaszczyznach spowodowała wprowadzenie czytników e-sprawozdać. Dzięki tej innowacji możliwe jest łatwiejsze i o wiele bardziej przejrzyste wyszukiwanie danych pochodzących z Repozytorium Dokumentów Finansowych Ministerstwa Sprawiedliwości i innych ważnych dokumentów oraz ich analiza. Pliki te zapisywane są zazwyczaj w formacie XML, przez co przeglądanie ich bez czytnika e-sprawozdań jest trudne i czasochłonne – dane zawarte w pliku zapisanym jako XML są bardzo nieczytelne.

 

Czym w ogóle jest czytnik e-sprawozdań i w jaki sposób go obsługiwać?

W marcu 2018 roku wprowadzono rozporządzenie, na mocy którego każdy, kto figuruje w Krajowym Rejestrze Sądowym, powinien składać sprawozdania finansowe elektronicznie. Jak już wspomniano, dane zapisywane są w formacie XML i bardzo trudno jest je przeanalizować standardowymi metodami. Aby to ułatwić, wprowadzono świetne rozwiązanie, jakim są specjalne czytniki e-sprawozdań. Za ich pomocą dane zawarte w raportach prezentowane są pod postacią przejrzystych tabel i arkuszy, które z łatwością można przeanalizować. Czytniki te potrafią ponadto ułożyć dane zgodnie ze strukturami logicznymi sprawozdań finansowych.

Obecnie na stronach internetowych można znaleźć róże rodzaje czytników e-sprawozdań, które różnią się między sobą przede wszystkim szatą graficzną, zaawansowaniem oraz zapewnianym poziomem bezpieczeństwa. Z tego narzędzia korzystają także profesjonalne biura księgowe, dzięki czemu mogą o wiele sprawniej analizować dostępne dane finansowe. Ten nowoczesny program pozwala na przekonwertowanie plików z formatu XML do PDF. Ma to ogromny wpływ na przejrzystość danych, a co za tym idzie – transparentność działania wszystkich podmiotów gospodarczych. Korzystając z czytnika e-sprawozdań, biuro księgowe może zweryfikować sytuację ekonomiczną potencjalnych wspólników bez żadnego problemu.

 

Na jakiej zasadzie działa czytnik e-sprawozdań?

Większość dostępnych czytników e-sprawozdań działa na podobnej zasadzie. Aby móc z niego skorzystać, konieczne jest zalogowanie się jako biegły rewident. Kolejnym krokiem jest kliknięcie w kafelek rozwijania panelu – w większości przypadków znajduje się w górnym lewym rogu strony. Następnie należy wybrać e-czytnik sprawozdań i wgrać dany plik w formacie XML. Całą resztą zajmuje się program. Warto wiedzieć, że programy tego rodzaju są poddawane ciągłym aktualizacjom, dzięki czemu zapewniony jest najwyższy poziom bezpieczeństwa.