Mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon  608 153 248    

Telefon  76 835 72 00

Czym jest VAT i jak go rozliczyć?

VAT to podatek od towarów i usług, z angielskiego value-added tax, który jest doliczany do ceny każdego sprzedawanego produktu. To podatek pośredni, czyli płacony podczas nabywania dobra, a nie w urzędzie skarbowym. Dotyczy zarówno sprzedawców, jak i nabywców, jednak w ostatecznym rozliczeniu płacą go konsumenci. W praktyce oznacza to, że wartość VAT dołączana jest do wartości netto transakcji kupna-sprzedaży i płacona przez osobę nabywającą dane dobro lub usługę. Po raz pierwszy ten rodzaj podatku został wprowadzony we Francji w 1954 roku, natomiast w Polsce pojawił się dużo później, bo w 1993 roku.

 

Co podlega opodatkowaniu?

Większość transakcji handlowych dziejących się na naszym rynku podlega opodatkowaniu VAT. Wykaz konkretnych czynności, jakie objęte są tym podatkiem, został określony w ustawie i obejmuje:

  • Odpłatne dostawy towarów oraz wykonywanie rozmaitych usług na obszarze Polski.
  • Importowanie towarów do naszego kraju oraz ich eksport za granicę.
  • Wewnątrzwspólnotowe kupowanie towarów za wynagrodzeniem na obszarze Polski.
  • Wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów.

Warto jednak pamiętać, że choć te wszystkie transakcje objęte są VAT-em, to nie dla każdej z nich jego stawka będzie taka sama. Podstawowa wysokość tego podatku wynosi 23%, jednak w przypadkach opisanych w ustawie stosowane są również stawki obniżone, w tym także 0%. Przedsiębiorcy powinni śledzić aktualne stawki VAT, ponieważ co pewien czas ulegają one zmianie z różnych powodów, w tym pewne modyfikacje są wprowadzane ze względu na pandemię.

 

Jak rozliczać podatek od towarów i usług?

Wszyscy konsumenci płacą VAT, a jego wysokość możemy zobaczyć na paragonach, które otrzymujemy za różne produkty i usługi. Jednak podatnikami VAT są przedsiębiorcy i to na nich ciąży obowiązek rozliczeń związanych z tym podatkiem oraz odprowadzania jego wartości do urzędu skarbowego. Poza tym warto zauważyć, że osoby prowadzące firmę w ramach jej działalności same również kupują rozmaite produkty czy usługi i wtedy w ich cenie także płacą VAT. W jaki więc sposób ostatecznie powinny rozliczać ten podatek?

W rozliczeniach dotyczących przedsiębiorców istotne są dwa pojęcia:

  • VAT naliczony – to wysokość podatku płaconego przez przedsiębiorcę przy zakupie produktów i usług związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jako jego potwierdzenie niezbędna jest faktura, dlatego trzeba o niej pamiętać podczas transakcji.
  • VAT należny – czyli suma podatku doliczona przez przedsiębiorcę do ceny sprzedawanych przez siebie towarów i usług.

Wartości obu tych podatków muszą być przedsiębiorcy znane, ponieważ do urzędu skarbowego wpłaca on różnicę pomiędzy VAT należnym a naliczonym. Innymi słowy, od sumy podatku, który ma zapłacić, może odliczyć VAT płacony za wszystkie dobra i usługi, które kupił w ramach swojej działalności. Czasem różnica ta wychodzi na korzyść przedsiębiorcy, gdy wartość podatku naliczonego jest wyższa od należnego, i wtedy nie tylko nie wpłaca dodatkowych pieniędzy do urzędu, ale jeszcze otrzymuje zwrot tej nadwyżki.