Mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon  608 153 248    

Telefon  76 835 72 00

Co trzeba wiedzieć o mikrorachunku?

Mikrorachunek jest unikatowym kontem bankowym każdego podatnika. Na tego rodzaju konto wprowadza się opłaty za PIT, CIT i VAT. Został on wprowadzony z początkiem 2020 roku. Jego wprowadzenie znacznie ułatwia opłacanie podatków, ponieważ dzięki nim można zapłacić wszystko za pomocą jednego rachunku. Mikrorachunki powstały z inicjatywy Ministerstwa Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej.

 

Jakie są najistotniejsze informacje o mikrorachunku podatkowym?

Mikrorachunek podatkowy obsługuje wyłącznie płatności za PIT, CIT i VAT. Wszelkie inne podatki opłaca się w taki sposób jak wcześniej. Prowadzenie tego rodzaju rachunku nie wiąże się z żadnymi kosztami. Mikrorachunki działają jednostronnie – za ich pomocą można opłacać obciążenia, ale nadpłaty i inne zwroty są wpłacane na standardowe konto bankowe.

Stworzenie mikrorachunku jest dużym ułatwieniem, zarówno dla osób prywatnych jak i dla księgowych. Zlecając swoje rozliczenia księgowej, możemy być pewni że wszystkie sprawy, nie tylko te związane z mikrorachunkiem zostaną szybko i bezbłędnie załatwione. Zmiany danych osobowych jak nazwisko czy adres zamieszkania nie mają wpływu na numer mikrorachunku podatkowego. Ten rodzaj rachunku posiada każda osoba odprowadzająca podatki, niezależnie od rodzaju jej umowy o pracę czy posiadania działalności gospodarczej. Każdy mikrorachunek ma podobną budowę. Numer konta jest złożony z 26 znaków, na które składa się:

  • Kod kraju,
  • Suma kontrolna,
  • Wartość stała każdego rachunku, będąca numerem rozliczeniowym w NBP,
  • Numer uzupełniający w NBP,
  • Liczba określająca numer identyfikacyjny (1 – PESEL, 2-NIP),
  • Numer pesel uzupełniony zerami.

Jeżeli osoba opłacająca podatek nie posiada numeru PESEL, to przelew należy wykonać na rachunek odpowiedniego urzędu skarbowego. W takich sytuacjach warto skorzystać z usług biura księgowego, aby uniknąć problemów i niepotrzebnych pomyłek. Osoby posiadające własną działalność, a jednocześnie pracują na umowę o pracę posiadają dwa osobne mikrorachunki, na które powinny uiszczać opłaty podatkowe. Jeżeli podatnik jest  współwłaścicielem przedsiębiorstwa, to zarówno on, jak i wspólnik posiadają osobne mikrorachunki.