Mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon  608 153 248    

Telefon  76 835 72 00

Co to jest pełna księgowość?

Pełna księgowość to jedna z najbardziej skomplikowanych form rozliczeń. Polega na skrupulatnym ewidencjonowaniu wszystkich operacji gospodarczych, dzięki czemu daje pełny wgląd w sytuację finansową danego przedsiębiorstwa. Kto ma obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych? Jakie są najważniejsze zasady pełnej księgowości? Odpowiedzi na te i kilka innych pytań znajdziesz w dalszej części naszego wpisu.

 

Kto musi prowadzić pełną księgowość?

Zgodnie z art. 2 Ustawy o Rachunkowości obowiązkiem prowadzenia ksiąg rachunkowych objęte są takie podmioty jak: spółki akcyjne, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki komandytowe i komandytowo-akcyjne.

Oprócz tego pełna księgowość obowiązuje też przedsiębiorców, których przychody netto ze sprzedaży czy operacji finansowych przekroczyły równowartość 2 mln euro w przeliczeniu na złotówki.

Jednocześnie przy niższych obrotach również można prowadzić pełną księgowość. Nie jest to obligatoryjne, ale ta forma rozliczeń daje najpełniejszy wgląd we wszystkie realizowane transakcje finansowe.

 

Pełna księgowość — co musisz wiedzieć?

Księgi rachunkowe prowadzone są zgodnie z Ustawą o rachunkowości. W ramach pełnej księgowości należy prowadzić wszystkie rozliczenia, w tym nie tylko obejmujące transakcje kupna i sprzedaży, ale również przelewy wychodzące i przychodzące, operacje magazynowe i wszelkie inne operacje finansowe, które odbywają się w ramach prowadzonej działalności. W przeciwieństwie do ksiąg podatkowych celem pełnej księgowości nie jest wyłącznie ustalenie należności podatkowych, lecz przedstawienie ogólnej sytuacji finansowej firmy. Na tej podstawie można łatwo skontrolować majątek przedsiębiorstwa i sposób jego zarządzania.

W ramach pełnej księgowości prowadzonych jest kilka rozliczeń, które obejmują:

  • dziennik,
  • księgę główną,
  • księgi pomocnicze,
  • zestawienia obrotów i sald kont księgi głównej oraz kont ksiąg pomocniczych,
  • wykaz składników pasywów i aktywów, czyli tzw. inwentarz.

 

Pełna księgowość — samodzielnie czy z biurem rachunkowym?

Jak już zostało wspomniane, pełna księgowość to dość skomplikowana i czasochłonna forma rozliczeń. Wymaga nie tylko skrupulatności i cierpliwości, ale również pewnych umiejętności. Nie każdy przedsiębiorca ma możliwość prowadzenia jej samodzielnie lub wyznaczenia odpowiedniego działu w strukturach firmy, który odpowiadałby za to zadanie. Optymalnym rozwiązaniem w takich przypadkach okazuje się współpraca z profesjonalnym biurem rachunkowym, które zapewni kompleksowe wsparcie w tym zakresie.

Nasza firma gwarantuje pełną obsługę księgową, w tym prowadzenie pełnej księgowości. Zapewniamy rzetelne usługi, pomoc doświadczonych księgowych, którzy nie tylko mają rozległą wiedzę, ale stale podnoszą swoje kwalifikacje w dziedzinie przepisów podatkowych. Korzystając z naszego wsparcia, przedsiębiorca ma pewność, że kwestie księgowe oddaje w profesjonalne ręce specjalistów. To spora oszczędność czasu, wysiłku, ale i pieniędzy.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszego biura rachunkowego!